Strešna kritina je lahko izdelana iz najrazličnejših vrst materialov, na primer iz gline, betona, kovine, bitumena. Vsi omenjeni materiali so pri izdelavi kritine najbolj uveljavljeni pri nas pa tudi drugje po svetu. Med seboj se v resnici ne izpodrivajo, saj se vsak material ponaša s svojimi prednostmi, prav tako imajo tudi pomanjkljivosti. Najstarejši material je zagotovo glina, ki ima torej kar nekaj tradicije. Znana je tudi po tem, da je njena cena precej ugodna. Sicer pa opečnata strešna kritina daje svojevrsten pečat. Takšna kritina je pri nas na določenih območjih celo edina dovoljena kritina, torej celo zahtevana.
Streha z opečnato kritino ima seveda nekoliko večjo težo oziroma maso. Enako na primer velja za streho, na kateri so nameščeni betonski strešniki. Slednje pa je seveda v določenih okoliščinah precej velika prednost.
Največja težava kovinske strešne kritine je kondenzat
Na sploh je pri nas vse bolj uveljavljena tudi kovinska strešna kritina. Ta namreč velja za izjemno trpežno, ob pravilni vgradnji ima lahko tudi zelo dolgo življenjsko dobo. Po drugi strani pa je njena največja težava kondenzat. Ta se lahko učinkovito preprečuje na primer z zračnim slojem ali pa s pomočjo obrizga.
Dejstvo pa je, da so nekatere kritine iz kovine pri nas dokaj nove in zato še ni na voljo dovolj podatkov o tem, kako se v resnici izkaže oziroma kako zelo učinkovita je.
Največja prednost bitumenskih skodel
Na voljo je tudi strešna kritina iz bitumena. Največja prednost je v tem, da se lahko uporablja pri strehah, ki imajo zelo majhen naklon. Prav tako se lahko izjemno lepo prilega strehi. Še posebej, če je streha nekoliko bolj razgibana. Kljub temu pa je treba biti pri izbiri takšne kritine pozoren na kakovost podlage pa tudi na sam način pritrjevanja.
Vse redkeje je na vidiku lesena strešna kritina
Le redkokdaj pa se investitor odloča za tradicionalno kritino iz lesa, kamna ali pa slame. Njena priprava je namreč zelo zamudna in posledično tudi kar precej dražja.